Zdjęcia ślubne grupowe, gdzie i jak najlepiej?

Jeżeli myślisz o ślubnych zdjęciach grupowych, to te kilka wskazówek poniżej pozwoli Ci przygotować się do tej części dnia możliwie najlepiej. Minimum wysiłku z Twojej strony przed ślubem zaprocentuje dobrą organizacją już na miejscu. Kilka prostych propozycji, które pomogą Tobie i fotografowi później

 • Kiedy? 
 • Organizacja ślubu do wiele różnych rozwiązań i nie ma jedynej najlepszej. Na podstawie mojego kilkuletniego doświadczenia uważam, że najczęściej najlepszy czas na zdjęcia grupowe jest zaraz po ceremonii, ale jeszcze przed przyjęciem. Młodzi i goście są wtedy w fantastycznym nastroju, a najważniejsi ludzie są już przy Twoim boku. Często część gości jest zaproszona np tylko na ceremonię, ale nie zostaje na przyjęciu. Dlatego warto pomyśleć o zdjęciu grupowym zaraz po ceremonii, kiedy jesteście jeszcze wszyscy razem.
 • Lista? 
 • Naprawdę dobry pomysł. Jeżeli tylko poświęcisz 15 minut w domu, przed ślubem, na przygotowanie listy zdjęć grupowych które Cie interesują – prawdopodobnie zaoszczędzisz później (sobie i rodzinie) sporo stresu i czasu. Jeżeli Twój ślub jest obliczony na około 50 gości – lista nie jest koniecznością. Jeżeli planujesz ślub na 100 i więcej osób, a zdjęcia rodzinne/grupowe są dla Ciebie istotne – pomyśl o liście, a wszystko odbędzie się sprawniej i szybciej. Szczególnie, jeżeli nie masz zbyt dużo czasu w planach na takie zdjęcia.
 • Kolejność? 
 • To zdecydowanie pomocne, kiedy chcesz mieć zdjęcie z dziadkami i najbliższą rodziną, ale również z samymi dziadkami. Nie umieszczaj tych dwóch zdjęć na liście daleko od siebie, a najlepiej jedno po drugim.
 • Pomocnicy? 
 • Nie zapomnij o pomocnikach dla fotografa. Pomyśl przy robieniu listy, kto mógłby pomóc Twojemu fotografowi? Dwie, lub trzy osoby, które znają w większości Wasze rodziny i gości mogą zdecydowanie skrócić poszukiwania danej osoby. Pamiętaj, że Twój fotograf zna Ciebie i może Twoich rodziców. Mało prawdopodobne, aby znał wszystkie ciocie i wujków. Dlatego ktoś, kto potrafi rozszyfrować imię i nazwisko z listy jest nieocenioną pomocą dla fotografa. Wydrukuj listę po jednym egzemplarzu dla każdego pomocnika i najlepiej prześlij im mailem oraz przez Facebooka. Gdyby lista zaginęła, zawsze mogą wyciągnąć telefon. Lista papierowa jest zdecydowanie najlepsza. Długopis to kolejny nieoceniony pomocnik, który pomoże wykreślić grupy które już miały zdjęcie. Najlepsza ilość pomocników przy większej grupie gości to 2-3 osoby. Podczas gdy pierwsza grupa „właśnie się odnalazła i ustawia” – następni mogą już szukać w tłumie kolejną grupę i przygotowywać do zdjęcia. Czas potrzebny na zrobienie zdjęcia jednej grupy po jej ustawieniu to maksymalnie minuta. Czas potrzebny na odnalezienie grupy – często wielokrotnie dłuższy.
 • Kto pierwszy? 
 • Rodzice, dziadkowie, i goście starsi wiekiem, osoby dla których stanie w kolejce może być uciążliwe (kobiety w ciąży, z małymi dziećmi), szczególnie w upalne dni – te osoby umieściłbym na początku listy. Kiedy już zostanie zrobione zdjęcie z ich udziałem, będą mogli spokojnie oddalić się na odpoczynek.
 • Gdzie? Co jeśli miejsce w którym odbywa się ceremonia nie jest najlepszym dla zdjęć grupowych/rodzinnych? Porozmawiaj z fotografem przed ślubem i zaufaj jego doświadczeniu. Dobry fotograf będzie wiedział która z możliwych lokalizacji będzie najlepsza. Jeżeli miejsce w którym odbywa się ceremonia zdecydowanie nie jest opcją do zrobienia zdjęć grupowych i wszyscy będą przemieszczać się do miejsca w którym będzie przyjęcie, warto poinformować gości, że zaraz po przybyciu na przyjęcie będzie czas na zdjęcia grupowe. Pozwoli to ograniczyć ilość osób które „rozejdą” się w nieznanym kierunku.

 

Stres – nie masz się czym stresować, minimum przygotowań przed ślubem, z lampką wina wieczorem i kartką papieru na kolanach zaoszczędzi Ci sporo czasu już w dniu ślubu. Świadomość posiadania listy zdjęć grupowych, które chcesz mieć, oraz wyznaczone osoby do pomocy w trakcie sesji – jest bezcenna, a kosztuje tak niewiele.

Tak przygotowaną listę prześlij mailem swojemu fotografowi i poproś o wydrukowanie trzech kopii. Roześlij ją do osób które mają pomagać fotografowi i je również poproś o wydrukowanie po jednej kopii. Fotograf po otrzymaniu takiej listy zawsze może coś jeszcze zaproponować. Nie zawadzi wspomnieć im o zabraniu długopisu. Brak tak banalnego przedmiotu jak coś do pisania potrafi wiele namieszać. Przy sporej ilości grup, kto będzie pamiętał dokładnie jaka grupa już była? W ostateczności, dobry fotograf będzie miał przy sobie zawsze coś do pisania :)

Na koniec pamiętaj – lista nie jest dokumentem, czy umową mówiącą o tym kto może być na fotografii. W ciągu dnia sytuacja zmienia się błyskawicznie, ktoś na ślub może nie dojechać, ktoś może się pokazać spontanicznie. Każda lista może być modyfikowana w każdym momencie. To tylko narzędzie które pozwoli Tobie i Twoim gościom przejść przez tę część dnia bez stresu. Oczywiście nigdy nie będziesz miała gwarancji, że nie będziesz musiała szukać wujka Heńka, lub cioci Krysi, z pewnością jednak znacząco skrócisz czas na zdjęcia grupowe własnie dzięki liście ;)

 

Powodzenia!

London wedding photographer group photos bartek wscisel

 Dodaj komentarz

Current day month ye@r *